Středočeská pálenice a moštárna

O pálení

Pro výrobu ovocných pálenek, používáme ovoce, které je pěstitelům na svých zahradách dostupné.

To znamená že co není ovoce je ze zákona pro pěstitelské pálenice zakázané. Různorodost ovoce je natolik široká že bohatě stačí k výrobě ovocné pálenky. Základem pro úspěch a spokojenost je kvalita zvoleného ovoce pro založení kvasu.

Nikdy neříkejte to je dobré to se vypálí. Pálenka pak nestojí za nic. Ono se to pak lehce hodí na paliče „ ON TO POKAZIL“ Takže zásada je kvalitní ovoce. 

Pokud budete pálit u nás, zdarma vám podrtíme ovoce - jablka, hrušky do vámi přivezených nádob coby příprava na kvas. Otázky a odpovědi k zakládání typu kvasu a jeho vedení je tolik že to dá na knížku. Je jednodušší když se u nás zastavíte a rádi vám řekneme jak na to.

Jako službu můžeme nabídnout: přivezete ovoce my ho připravíme na kvas a vypálíme pak vám proti platbě vydáme pálenku. Žádáme vás, nevozte ovoce shnilé, od bláta s listím a větvičkami, kamením a od hnoje. Byla by to zbytečná cesta, určitě by jste vezli svoje ovoce domů. Pokud přiveze švestky nebo třešně ovoce musí být čisté, zbavené stopek. U švestek bývá problém a to nedozrálé ovoce a taky nemoc, (Šárka) Stačí velmi malé množství a to zvláště u peckovin třešní nebo švestek a kvas je znehodnocený a tudíž k výrobě pálenky nepoužitelný.

Pro sezonu roku 2020 – 2021 zavádíme poplatek za likvidaci výpalků, vedení a zakládání kvasu a přípravu kvasu k pálení. Doposud jsme ho neuplatňovali. Pokud si kvas zakládáte doma a máte zájem vypálit u nás je nutné se včas zaregistrovat. Proto abyste mohli být zařazeni do pořadníku musíte znát datum založení kvasu. 

Před pálením je také nutné znát množství zbytkového cukru. Obyčejně je na úrovni 2°-3° měřeno cukroměrem ne moštoměrem. Minimální vsázka do kotle 150 Lt. Max. 200 Lt.


Orientační tabulka pro výtěžnost ze 100Kg použitého ovoce pro kvas


Druh ovoce

Obsah cukru (rmut) ° Bx

 Váha ovoce 100 Kg

Výtěžnost 50% alkoholu

   Švestky

  16° Bx

           100  Kg

7,4l      

   Jablka

  16° Bx

           100  Kg

6,6l

   Hrušky

  16° Bx

           100  Kg

6,2l

   Třešně

  16° Bx

           100  Kg

8,3l

 Bobulovina

  16° Bx

           100  Kg

8,3l

 Pokud bude v ovoci vyšší obsah cukru, poté bude i více ovocné pálenky.

Tabulka je pouze orientační a nelze ji tedy brát jako pravidlo. Obsah cukru a kvalita ovoce v kvasu je rozhodující.


Dle zákona 353 / 2003 sb § 70 odst. 1 o spotřebních daních je nová sazba daně pro Pěstitelské pálenice na rok 2020 stanovena na částku 162 Kč za 1l Laa. 

POPLATEK ZA PÁLENÍ PRO SEZONU ROK 2021 - 2022 za 1l 50 % pálenky je 189 Kč.

Poplatek za vývoz a likvidaci výpalku činní 3 Kč za 1l 50% pálenky.

Čtěte také pravidla moštárny a pálenicePálenice, kvas, slivovice, meruňka, Sedlčany, Dobříš, pěstitelská pálenice, Příbram, pálenice Středočeský kraj, nejlepší pálenice, mošt, moštárna, co s jablky, sterilizace, mošt v krabici, mošt bez chemie, mošt bez konzervantů, hruškovice, dobrá slivovice, Petrovice, Sedlec- Prčice,  pálenice Praha, pálenice Benešov, Písek, Tábor